הדברת צרעות

נמאס לכם מהצרעות שמאיימות על הבית והחצר שלכם? כאן נסביר לכם כיצד לזהות קינים של צרעות, כיצד למנוע את הגעתן, ומהן דרכי הטיפול היעילות ביותר להדברתן.

צרעות בבית? אנחנו כאן לעזור!

הצרעות ממשיכות להטריד אתכם בבית ובחצר? אתם ממש לא לבד! הצרעות האלה לא רק מעצבנות, הן גם מסוכנות ועוקצות. אנחנו כאן כדי לעזור לכם להיפטר מהן בקלות ובמהירות. במאמר הזה נסביר איך לזהות את הקינים שלהן, איך למנוע מהן לחזור ומהן הדרכים הכי טובות להדביר אותן. בואו נחזיר את השקט לחיים שלכם!

איך לזהות את שמדובר בצרעות

אתרו את קן הצרעות

חפשו קינים באזורי הבית והחצר. קינים של צרעות נראים כמו כדורי נייר גדולים, עשויים מחומר דמוי נייר שאותו הצרעות מייצרות מנגיסות עץ. הקינים ממוקמים לעיתים קרובות במקומות מוגנים כמו מתחת לגגות, בתוך עצים חלולים או בסדקים בקירות.

צפו במעוף הצרעות

הקפידו על צפייה בפעילות הצרעות באזורי הבית והחצר. צרעות פעילות במיוחד במהלך היום ונוטות לעוף במסלולים קבועים בין הקן למקורות מזון. אם אתם רואים צרעות מעופפות באותם מסלולים שוב ושוב, ייתכן שיש קן בקרבת מקום.

הקשיבו לרעשים שלהן

צרעות משמיעות רעשים אופייניים, במיוחד כשהן רבות או בונות את הקן. הקשיבו לרעשים זמזום קבועים הבוקעים מאזורים מסוימים בבית או בחצר. רעשים אלה יכולים להצביע על נוכחות קן צרעות בסביבה.

לא בטוחים מה איזה חרק מציק לכם בבית?

שלחו לנו תמונה בוואטסאפ של המזיק ונזהה לכם אותו ללא עלות!

מה מאפיין את הצרעות

תכונותיהן של הצרעות

הצרעות הן חרקים חברתיים החיים במבנים מורכבים הנקראים קינים. כל קן מנוהל על ידי מלכה אחת, המוטלת את כל הביצים. פועלות זכריות מטפלות בביצים ובזחלים, אוספות מזון ובונות ומתחזקות את הקן. הצרעות ניזונות ממגוון רחב של מזונות, כולל חרקים קטנים, פירות ומזון אנושי, מה שגורם להן לחפש מזון בסביבות מגורי אדם. הצרעות מתקשרות זו עם זו באמצעות פרומונים, שמסייעים להן באיתור מזון ובהגנה על הקן. הן גם ידועות בתגובה המהירה והאגרסיבית שלהן כאשר הן מרגישות מאוימות, מה שעלול להוביל לעקיצות כואבות. עקיצות צרעות יכולות לגרום לתגובות אלרגיות חמורות אצל אנשים רגישים.

גלגול חייה של הצרעה

גלגול חייה של הצרעה מתחיל כאשר המלכה מטילה ביצים בקן שבנתה. הביצים בוקעות לזחלים, שמוזנים על ידי הפועלות במזון עשיר בחלבונים. לאחר שלב הזחל, הצרעות נכנסות לשלב הגולם שבו הן עוברות מטמורפוזה והופכות לבוגרות. הצרעות הבוגרות מגיחות מהגולם ומתפקדות כפועלות שממשיכות את בניית הקן, איסוף המזון והגנה על הקן. במהלך הקיץ, המלכה מטילה ביצים שמפתחות לזכרים ומלכות צעירות. בסתיו, המלכות הצעירות מזדווגות עם הזכרים ועוזבות את הקן לחפש מקום מוגן לחורף. הקן המקורי נהרס עם הגעת החורף והמחזור מתחיל מחדש באביב הבא.

מה ההבדל בין צרעה לדבורה?

למרות הדמיון ביניהן, ישנם הבדלים ברורים בין צרעה לדבורה. הדבורים הן לרוב שעירות יותר ומכוסות בפרווה דקה המסייעת להן באיסוף אבקה, בעוד הצרעות חלקות ובעלות גוף דק יותר. לדבורים יש עוקץ חד-פעמי שמתנתק מגופן לאחר העקיצה, מה שמוביל למותן. לעומת זאת, צרעות יכולות לעקוץ מספר פעמים מבלי להיפגע. הדבורים ניזונות מצוף פרחים ומאבקה, בעוד שהצרעות ניזונות ממגוון רחב של מקורות מזון, כולל חרקים קטנים, פירות ומזון אנושי. בנוסף, הדבורים חיוניות להאבקת צמחים, ואילו הצרעות פחות חשובות מבחינה זו. התנהגותן גם שונה – דבורים בדרך כלל פחות אגרסיביות מצרעות ויתקפו רק אם הן מרגישות מאוימות.

האם צרעות מסוכנות?

הצרעה אכן נחשבת לחרק מסוכן בשל היכולת שלה לעקוץ מספר פעמים. עקיצותיה של הצרעה כואבות במיוחד, מאחר והן מזריקות רעל הגורם לתחושת צריבה ונפיחות באזור העקיצה. במקרים חמורים, העקיצות עלולות לגרום לתגובות אלרגיות קשות, כולל אנפילקסיס, מצב רפואי חמור שדורש טיפול מיידי. בנוסף, הצרעות נוטות להיות אגרסיביות כאשר הן מרגישות מאוימות, מה שעלול להוביל למתקפה מרובת עקיצות. חשוב להיזהר במיוחד כאשר מזהים קן צרעות קרוב לבית או במקומות ציבוריים, ולהזמין מומחים להדברה כדי להסיר את הסכנה בצורה בטוחה ומקצועית.

מאיפה הצרעות מגיעות?

מה גורם לצרעות להגיע?

צרעות נמשכות למקומות בהם יש מזון ומים בשפע. למשל, כשאוכלים בחוץ ומשאירים משקאות מתוקים פתוחים, זה מושך אליהם צרעות שמחפשות נוזלים מתוקים. פירות בשלים שנפלו מהעצים יכולים גם הם למשוך צרעות שמחפשות מזון. במקרים רבים, פחים פתוחים בחצר מלאים בשאריות מזון מהווים מוקד משיכה לצרעות שמגיעות לחפש מזון. כמו כן, צרעות מחפשות מקומות מוגנים לבניית קינים, כמו סדקים בקירות הבית או מתחת לגגות, מה שהופך את הסביבה הביתית לאטרקטיבית עבורן.

מה צרעות אוכלות?

צרעות הן טורפות ואוכלות כל, ניזונות ממגוון רחב של מקורות מזון. הן ניזונות מחרקים קטנים כמו זבובים, זחלים ועכבישים, אותם הן צדות כדי לספק חלבונים לזחלים בקן. בנוסף, צרעות נמשכות למזון מתוק, כמו פירות בשלים, משקאות מתוקים ושאריות מזון סוכרי. לעיתים קרובות ניתן לראות צרעות ניזונות משאריות מזון על שולחנות פיקניק או באזורים ציבוריים עם גישה לפסולת מזון. מגוון המזון הרחב שהן צורכות הופך אותן למזיקים עקשניים במיוחד בסביבה הביתית.

מאיפה הצרעות מגיעות מלכתחילה?

בסביבה הביתית, צרעות מגיעות ממקומות מוגנים כמו תחתיות גגות, סדקים בקירות, ועליות גג. תחילה, הצרעות מקימות את קיניהן בטבע, אך כאשר הן מחפשות מקומות נוספים להתרבות ולמצוא מזון, הן נמשכות לבתים ולחצרות. לעיתים הן נכנסות לבית בחיפוש אחר מקומות נוחים להקים קינים חדשים, במיוחד באזורים חמים ויבשים. בנוסף, צרעות נמשכות לבתים בגלל מקורות המזון השופעים כמו פחי אשפה פתוחים, מזון לחיות מחמד ומשקאות מתוקים שנותרים בחוץ. כל אלה מהווים עבורן סביבה אידיאלית להתרבות ולבנות קינים חדשים.

איפה הצרעות יכולות להימצא בסביבה הביתית?

צרעות אוהבות להתחבא בפינות נסתרות בבית ובחצר. אתם עשויים למצוא קינים מתחת לגגות רעפים, בעליות גג או במחסנים חיצוניים. סדקים בקירות הם גם מקום מועדף עליהן. חפשו אותן בין ענפי עצים קרובים לבית או בתוך שיחים צפופים בגינה. לא פעם, הצרעות בונות את קיניהן מאחורי תריסים חיצוניים או בתוך מרזבים. רהיטי גינה ישנים וארונות חיצוניים שלא זזים הרבה זמן הם מקומות מושלמים עבורן. הצרעות מנצלות את כל המקומות האלה להקמת קינים ולהתרבות.

איך למנוע מהצרעות להגיע?

אטמו סדקים ופתחים בקירות

ודאו שאין סדקים או פתחים בקירות, בגג ובעליית הגג. אטמו כל חריץ קטן שיכול לשמש כמקום מסתור לצרעות, כדי למנוע מהן לבנות קינים בתוך הבית.

שמרו על ניקיון והסירו מקורות מזון

הקפידו על ניקיון הבית והחצר והרחיקו מקורות מזון גלויים. סגרו היטב פחי אשפה, ניקו שאריות מזון ומשקאות מתוקים שנשארו בחוץ כדי שלא ימשכו צרעות.

התקינו רשתות לחלונות ולדלתות

התקינו רשתות דקות על חלונות ודלתות כדי למנוע מצרעות להיכנס לבית. וודאו שהרשתות שלמות וללא חורים, כדי להבטיח שהצרעות יישארו בחוץ.

סוגי הצרעות הנפוצות בארץ

צרעה מזרחית (Vespa orientalis)

הצרעה המזרחית היא צרעה גדולה ואגרסיבית. היא בונה קינים תת-קרקעיים או בסדקים בקירות ומבנים נטושים. הצרעה נמשכת לבשר ולשאריות מזון ונמצאת בפחי אשפה ובאתרי פיקניק. עקיצותיה כואבות ועלולות לגרום לתגובות אלרגיות.

צרעת הפלך (Polistes dominula)

צרעת הפלך, או הצרעה האירופאית, היא צרעה דקה וארוכה. היא בונה קינים פתוחים וקטנים על קירות, מתחת לגגות ובצמחייה. הצרעה נמשכת למזון מתוק ולפירות, ולעיתים עפה סביב עצים עם פירות בשלים. עקיצותיה כואבות אך פחות אגרסיביות.

צרעה גרמנית (Vespula germanica)

הצרעה הגרמנית היא מהצרעות הנפוצות בסביבה הביתית. היא בונה קינים תת-קרקעיים או בתוך מבנים מוגנים כמו עליות גג וסדקים בקירות. הצרעה נמשכת למזון מתוק ולבשר, ולעיתים נראית בפחי אשפה. עקיצותיה כואבות ומסוכנות.

צרעה טייחת (Sceliphron caementarium)

הצרעה הטייחת היא סוג של צרעה בונה קינים שנראים כמו כדורים קטנים עשויים בוץ. הקינים שלה ממוקמים על קירות, מתחת לגגות ובמקומות מוגנים אחרים. הצרעה הטייחת נמשכת בעיקר לחרקים קטנים אותם היא צדה ומביאה לקן שלה כדי להאכיל את הזחלים. היא אינה אגרסיבית כלפי בני אדם.

האם יש שיטות טבעיות להרחקת הצרעות?

כן, קיימות מספר שיטות טבעיות להרחקת צרעות מהסביבה הביתית, אך יעילותן מוטלת בספק ולעיתים אינן מספיקות לטיפול מלא בבעיה:

  1. שמנים אתריים: שימוש בשמנים אתריים כמו מנטה, לבנדר ולימון כתרסיס יכול להרתיע צרעות. ערבוב מספר טיפות שמן במים וריסוס באזורים מועדים עשוי להרחיק את הצרעות, אך יעילות השיטה אינה מובטחת לאורך זמן.
  2. חומץ: חומץ לבן יכול לשמש כדוחה טבעי. ניתן לערבב חומץ עם מים ולרסס באזורים שבהם יש פעילות צרעות. השפעת החומץ עשויה להיות מוגבלת ואינה תמיד יעילה במיוחד.
  3. צמחים: שתילת צמחים כמו נענע, לבנדר ולימון מסביב לבית עשויה להרתיע צרעות ולהרחיק אותן מהאזור, אך לרוב הצרעות ימצאו דרכים אחרות להתקרב ולבנות קינים בסביבה.

למרות ששיטות אלה יכולות לעזור בהרחקת צרעות במידה מסוימת, הן אינן מספקות פתרון מלא לבעיה. לעיתים נדרש טיפול מקצועי ומקיף יותר להדברת צרעות בצורה יעילה ובטוחה.

איך הדברת צרעות מתבצעת

הדברת צרעות מצריכה מקצועיות, ידע ומיגון, במיוחד כאשר מדובר בקינים גדולים או במקומות שקשה להגיע אליהם. הנה כמה שיטות נפוצות להדברת צרעות:

  • ריסוס ישיר: שימוש בחומרי הדברה כימיים לריסוס ישיר על הקן. חומרי הדברה חודרים לקן ומחסלים את הצרעות מבפנים.
  • פיתיונות רעילים: הצבת פיתיונות המכילים רעל שהצרעות לוקחות לקן. הרעל מתפשט בקן ומחסל את כל האוכלוסייה.
  • מלכודות: הצבת מלכודות ייעודיות בשטחי הבית והחצר ללכידת הצרעות. המלכודות מכילות פיתיון שמושך את הצרעות.
  • הסרת הקן: פעולה ישירה של הסרת הקן על ידי מדביר מקצועי. לאחר זיהוי הקן, המדביר מסיר אותו באופן פיזי ומטפל בקן כדי למנוע חזרה של הצרעות.

חשוב לפנות למומחים להדברת צרעות כדי להבטיח שהטיפול יהיה בטוח ויעיל.

חומרי הדברה נפוצים להדברת צרעות

בהדברת צרעות משתמשים בחומרי הדברה יעילים שמחסלים אותן במהירות יחסית. בין החומרים הנפוצים נמצאים פירתרואידים כמו ביפנטרין ודלטמטרין, הידועים ביעילותם נגד רוב סוגי הצרעות. ריסוס ישיר של החומרים על הקן מחסל את הצרעות במהירות, בעוד פיתיונות רעילים נישאים לקן ומחסלים את כל האוכלוסייה. מלכודות עם פיתיונות מושכות ולוכדות את הצרעות, והסרת קן מתבצעת על ידי מדביר מקצועי להבטחת חיסול מוחלט. הצרעה המזרחית, הנחשבת לעמידה יותר, דורשת שימוש בטכניקות מתקדמות.

מה קורה לאחר הדברת הצרעות?

לאחר ההדברה, התוצאות ניכרות במהירות. אם ההדברה בוצעה בערב, כל הקן חוסל, כולל המלכה והפועלות שנמצאות בו, מה שמבטיח חיסול מוחלט של האוכלוסייה. במידה וההדברה בוצעה בבוקר, הפועלות שחוזרות מהשטח יגלו כי אין להן קן לחזור אליו, מכיוון שהקן והמלכה חוסלו. הפועלות שנותרו ללא קן ימותו בימים הקרובים שלאחר ההדברה. חשוב מאוד לבצע איטום של החריצים והסדקים כיומיים לאחר ההדברה. לפני תחילת עבודת האיטום, יש לבדוק שאין יותר פעילות של צרעות באזור כדי להבטיח שהבעיה נפתרה באופן מלא ולהימנע מחזרתם בעתיד. כך, תוכלו להחזיר את השקט והביטחון לסביבת הבית שלכם.

האם יש אחריות על הדברת צרעות?

האחריות על הדברת צרעות כוללת פתרון הבעיה הקיימת וחיסול הקן הנוכחי. אנו מבטיחים שהקן הקיים יחוסל במלואו והצרעות יוסרו. עם זאת, לא ניתן להבטיח ב-100% שצרעות לא יגיעו בעתיד להקים קן חדש, שכן הדבר תלוי בתחזוקת הבית, ביצוע איטום סדקים שוטף ובתנאי השטח שבו נמצא הבית. חשוב להמשיך ולתחזק את הסביבה הביתית, לאטום סדקים וחריצים ולהקפיד על ניקיון, כדי למזער את הסיכויים לחזרת הצרעות ולהבטיח סביבה בטוחה ונקייה.

האם כדאי לנסות להדביר צרעות לבד?

בעיקרון, כל חומר הדברה, אפילו החומרים הביתיים, יכול לחסל צרעות. עם זאת, ביצוע של הדברת צרעות לבד הוא דבר מסוכן. הצרעות נעשות תוקפניות מאוד בזמן ההדברה ומנסות להגן על הקן, מה שעלול להוביל לעקיצות רבות וכואבות. בנוסף, יש צורך בהתמגנות מתאימה כדי למנוע פגיעות. לכן, לא מומלץ להדביר קן צרעות לבד, אלא לפנות למקצוען שמצויד בכלים הנדרשים ובידע המתאים לביצוע הדברה בטוחה ויעילה.

כמה עולה הדברת צרעות?

סוג הדברהפרמטרים משפיעיםמחיר (ש”ח)
הדברה במקום נגיש ונמוךקן נגיש ולא מצריך טיפוס250-400
הדברה במקום גבוה ופחות נגישקן במסתור כביסה או מקומות גבוהים350-550
הדברה בבניין רב קומותהדברה בעזרת מנוף650-1,550
תוספת סיכוןצרעה מזרחית/גרמנית50-100

מחירים אלו מתייחסים לשירותי הדברת צרעות סטנדרטיים. המחיר הסופי עשוי להשתנות בהתאם למורכבות העבודה, נגישות הקן וסוג הצרעה.

אל תכחו שהצרעות יעקצו אתכם

הדברת צרעות היא משימה מאתגרת ומסוכנת, אז למה להתמודד לבד? צוות החרק שנמחק כאן בשבילכם עם שירותי הדברת צרעות מקצועיים ויעילים. אנחנו משתמשים בשיטות וחומרים שמבטיחים חיסול מוחלט של הקן והצרעות. אל תתנו לצרעות להטריד אתכם – צרו קשר איתנו עכשיו ותיהנו מסביבה בטוחה ונקייה מצרעות!

בר אסולין - מ.ר 3603
בר אסולין - מ.ר 3603
שמי בר אסולין, מדביר מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה (מספר רישיון 3603). עם ניסיון רב בתחום ההדברה, חקרתי ופיתחתי שיטות הדברה משולבות ויעילות המתמקדות בהגנה על הסביבה ובטיחותכם. החזון שלי הוא להבטיח סביבה נקייה ממזיקים באמצעות שירות מקצועי ואיכותי, תוך שימוש בחומרים האיכותיים והבטוחים ביותר בשוק.
בר אסולין - מ.ר 3603
בר אסולין - מ.ר 3603
שמי בר אסולין, מדביר מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה (מספר רישיון 3603). עם ניסיון רב בתחום ההדברה, חקרתי ופיתחתי שיטות הדברה משולבות ויעילות המתמקדות בהגנה על הסביבה ובטיחותכם. החזון שלי הוא להבטיח סביבה נקייה ממזיקים באמצעות שירות מקצועי ואיכותי, תוך שימוש בחומרים האיכותיים והבטוחים ביותר בשוק.
מה שהיה לנו עד עכשיו

אולי יעניין אותכם גם

לייעוץ ראשוני התקשרו
053-5338699
או השאירו פרטים