הדברת תיקן אמריקאי

נמאס לכם לראות תיקנים מסתובבים בביתכם? מחפשים פתרון יעיל ואמין להדברת תיקן אמריקאי? אתם לא לבד. התיקן האמריקאי הוא אחד המזיקים הנפוצים ביותר בבתים ובמקומות עבודה, וההתמודדות איתו דורשת ידע ומיומנות.

המאבק בתיקן האמריקאי מתחיל כאן

התיקן האמריקאי, אחד המזיקים הנפוצים והמעיקים ביותר בבתים ובמקומות עבודה, יכול להוות מטרד רציני ולפגוע באיכות החיים. מדובר בחרק עמיד במיוחד, שמתפשט במהירות ומסתתר במקומות חשוכים ולחים. התמודדות נכונה עם תיקן אמריקאי מתחילה בזיהוי נכון, הבנה של דרכי המניעה ויישום שיטות הדברה יעילות. אנחנו, חברת “החרק שנמחק”, פועלים בתחום ההדברה כבר שנים רבות ומתמחים במתן פתרונות מקצועיים ויעילים להדברת תיקנים. במאמר זה נציג לכם את כל המידע החשוב על התיקן האמריקאי ונדריך אתכם כיצד להתמודד איתו בצורה הטובה ביותר.

הדברת תיקן אמריקאי

איך לזהות את התיקן האמריקאי?

מראה חיצוני

התיקן האמריקאי הוא חרק בגודל של 3-4 ס”מ, בעל צבע חום כהה עם גוון אדמדם. צורת הגוף שלו מוארכת ויש לו מחושים ארוכים ובולטים. לעתים קרובות ניתן לראות פס צהבהב לאורך החלק העליון של גופו.

סימנים לנוכחות

אם נתקלתם בצואה קטנה וכהה בצורת גלילים זעירים (דומה לשל עכברים), זו יכולה להיות עדות לנוכחות תיקנים אמריקאים. בנוסף, ניתן למצוא נשלי עור דקים שהושרו מהחרקים בזמן גדילתם.

ריח מבחיל אופייני

התיקן האמריקאי מפיץ ריח לא נעים וייחודי שנובע מבלוטות הריח שלו. ריח זה עשוי להיות מורגש במיוחד במקומות בהם יש נוכחות גבוהה של תיקנים, כגון מטבחים, חדרי אמבטיה וביובים.

לא בטוחים מה איזה חרק מציק לכם בבית?

שלחו לנו תמונה בוואטסאפ של המזיק ונזהה לכם אותו ללא עלות!

מה מאפיין את התיקן האמריקאי?

תכונותיו של התיקן האמריקאי

התיקן האמריקאי הוא חרק סתגלן במיוחד, המותאם לחיים בסביבות מגוונות ומאתגרות. הוא פעיל בעיקר בשעות הלילה, אז הוא יוצא לחפש מזון ומים. במהלך היום, הוא נוטה להסתתר במקומות חשוכים ולחים. התיקן האמריקאי מסוגל לשרוד תקופות ארוכות ללא מזון, אך זקוק למקור מים זמין. הוא נמשך למזון חשוף ושאריות, ולכן חשוב להקפיד על ניקיון ואחסון נכון של מזון. בנוסף, התיקן האמריקאי יכול לטפס על משטחים חלקים ולעוף למרחקים קצרים, מה שמאפשר לו להתפשט במהירות ברחבי הבית.

גלגול חייו של התיקן האמריקאי

התיקן האמריקאי עובר שלושה שלבים עיקריים בגלגול חייו: ביצה, נימפה ובוגר. מחזור החיים מתחיל כאשר הנקבה מטילה ביצים בקבוצות המכונות “אואוטקות”. כל אואוטקה מכילה 14-16 ביצים המוגנות בתוך מעטפת קשה. לאחר 6-8 שבועות, הביצים בוקעות והנימפות הצעירות יוצאות לעולם. הנימפות דומות לבוגרים אך קטנות יותר וללא כנפיים. במהלך התפתחותן, הנימפות עוברות מספר דרגות התפתחות, בהן הן משילות את עורן ומגדלות כנפיים בהדרגה. תהליך זה נמשך כ-6-12 חודשים, תלוי בטמפרטורה ובתנאי הסביבה. בסיום התהליך, הנימפות הופכות לתיקנים בוגרים המסוגלים להתרבות ולהתחיל את מחזור החיים מחדש. מחזור חיים ארוך זה מאפשר לתיקן האמריקאי לשרוד ולהתפשט באזורים רבים.

חרקים שדומים לתיקן האמריקאי

ישנם מספר חרקים שמאוד דומים לתיקן האמריקאי. בין החרקים הללו ניתן למצוא את התיקן הגרמני, והתיקן פסים חום. התיקן הגרמני קטן יותר מהתיקן האמריקאי, בצבע חום בהיר(ג׳ינגי) עם שני פסים כהים על גבו, והוא נפוץ בעיקר במטבחים ובאזורים בהם יש מזון ומים זמינים והתיקן פסים חום בעל פסי רוחב חומים בהירים על גבו, ונפוץ באזורים חמים ולחים. זיהוי נכון של סוג התיקן חשוב לצורך טיפול יעיל ומניעת התפשטות המזיקים בבית.

האם התיקן האמריקאי מסוכן?

התיקן האמריקאי נחשב בעיקר למטרד אסטטי, אם כי הוא אינו מסוכן באופן ישיר כמו חרקים אחרים. הוא יכול להעביר מחלות וזיהומים על ידי זיהום מזון ומשטחים שונים עם החיידקים והפתוגנים שהוא נושא עליו. בנוסף, תיקנים משירים חלקיקי עור וצואה העלולים לגרום לתגובות אלרגיות, במיוחד אצל ילדים ואנשים עם רגישות גבוהה. לכן, חשוב לטפל בהם במהירות וביעילות כדי למנוע התפשטות ולשמור על סביבה נקייה ובריאה.

מאיפה התיקן האמריקאי מגיע?

מה גורם לתיקן אמריקאי להגיע?

התיקן האמריקאי נמשך לסביבה שבה יש לו גישה למזון, מים ומקומות מסתור. שאריות מזון ופסולת פתוחה מהווים גורם משיכה מרכזי, במיוחד במטבחים ובפינות אוכל. מקומות לחים וחשוכים, כמו חדרי אמבטיה, ביובים ומרתפים, מספקים לו את התנאים האידיאליים להתפתחות ולהתרבות. בנוסף, סדקים ופתחים בקירות, דלתות וחלונות מאפשרים לתיקן להיכנס לבתים בקלות. גם מזג האוויר החם והלחות מגבירים את פעילותם של התיקנים.

מה התיקן האמריקאי אוכל?

התיקן האמריקאי הוא אוכל כל וניזון ממגוון רחב של מזונות, מה שהופך אותו לחרק סתגלן במיוחד. הוא נמשך לשאריות מזון כמו פירורי לחם, שאריות בשר, פירות וירקות. בנוסף, הוא מסוגל לעכל חומר אורגני מגוון, כולל נייר, קרטון, בדים ופסולת אורגנית אחרת. בתנאים של מחסור במזון, התיקן האמריקאי יכול לשרוד על מזון לא שגרתי כמו דבק, סבון ואפילו חומרים מסוימים מהסביבה כמו עור ונעליים. גמישות זו מאפשרת לו לשרוד במגוון סביבות ולהיות בעייתי במיוחד במקומות עם גישה למקורות מזון שונים.

מאיפה מגיעים התיקנים?

בתוך הבית, התיקן האמריקאי נוטה להגיע ממקומות לחים וחשוכים שמספקים לו מקלט ומקור מים. המקומות העיקריים בהם הוא עשוי להופיע כוללים את המטבח, במיוחד מתחת לכיור ובסמוך לפחי אשפה, חדרי האמבטיה, חדרי שירות, ומרתפים. גם אזורים כמו מאחורי מכשירי חשמל, בתוך ארונות, ובסדקים בקירות וברצפות הם מקומות מועדפים על התיקנים האמריקאים. תיקן אמריקאי יכול לחדור גם דרך צנרת הביוב והמים, ולכן יש לוודא אטימות הצנרת והקפדה על ניקיון מתמיד. סגירת פתחים וסדקים ומניעת הצטברות מים עומדים יכולים לסייע במניעת הגעתם של התיקנים לביתכם.

איך התיקן האמריקאי פולש לביתכם?

אחת הדרכים העיקריות היא דרך סדקים ופתחים קטנים בקירות, דלתות וחלונות. התיקנים מסוגלים להתגנב דרך חריצים קטנים שלא תמיד נראים לעין. בנוסף, הם יכולים להגיע דרך צנרת הביוב והמים, ולעיתים אפילו דרך מערכות אוורור. תיקנים אמריקאים יכולים להסתתר בתוך חפצים שנכנסים לבית מבחוץ, כמו קרטונים, שקיות מזון ומוצרי חשמל. גם רהיטים ומכשירים שמובאים ממקומות נגועים עלולים לשאת עליהם תיקנים ולהכניסם לבית. למרות כל אמצעי המניעה, חשוב להקפיד על תחזוקה וניקיון שוטף, ולסגור פתחים וסדקים במידת האפשר כדי למנוע את חדירתם של התיקנים.

כך תמנעו את הגעתו של התיקן האמריקאי

נקיון של הבית למניעת תיקן אמריקאי

שמרו על נקיון

שמירה על ניקיון הבית היא אחד מהצעדים החשובים ביותר במניעת הופעת תיקנים אמריקאים. יש להקפיד על ניקוי יסודי של מטבחים, במיוחד במקומות נסתרים כמו מתחת למכשירי חשמל ובפינות נסתרות. יש לשטוף כלים מיד לאחר השימוש ולא להשאיר מזון פתוח או שאריות מזון על השיש. בנוסף, מומלץ לרוקן את פחי האשפה בתדירות גבוהה ולוודא שהם מכוסים היטב. סדר וניקיון באופן שוטף יקטינו את מקורות המזון הזמינים לתיקנים ויפחיתו את האטרקטיביות של הבית עבורם.

איטום סדקים למניעת תיקן אמריקאי

סגרו פתחים וסדקים

תיקנים אמריקאים מסוגלים לחדור לבתים דרך סדקים ופתחים קטנים בקירות, ברצפות ובחלונות. כדי למנוע את חדירתם, יש לבדוק ולסתום את כל הפתחים האפשריים באמצעות חומרי איטום מתאימים. זה כולל איטום חריצים מסביב לצינורות, חיבורי חשמל ומערכות אוורור. חשוב לוודא גם שחלונות ודלתות נסגרים בצורה הרמטית ושאין חריצים דרכם יכולים התיקנים להיכנס. פעולת סגירת פתחים אלו תקטין באופן משמעותי את הסיכוי לחדירת תיקנים לבית.

טיפול בנזילות למניעת תיקן אמריקאי

תייבשו אותם

תיקנים אמריקאים זקוקים למים כדי לשרוד, ולכן חשוב לשלול מהם מקורות מים זמינים. יש לבדוק ולתקן דליפות בצנרת, בכיורים ובשירותים בהקדם האפשרי. בנוסף, יש להימנע מהשארת מים עומדים במקומות כמו תחתיות של עציצים או דליים. ייבוש יסודי של משטחים לחים וניקוז מים עומדים בחצר ובגינה יקטין את האטרקטיביות של הבית עבור תיקנים ויפחית את הסיכוי להופעתם. פעולות אלו יסייעו לשמור על סביבה יבשה ובלתי נגישה למזיקים.

אמצעי טיפול כנגד התיקן האמריקאי

ישנם מספר פעולות שתוכלו לנקוט שיכולות לסייע בטיפול בתיקן אמריקאי. אחד מהם הוא שימוש במלכודת מזון, שבה ניתן למקם פיתיונות שימשכו את התיקנים לתוך מלכודת וכך ללכוד אותם. נוסף על כך, חשוב לטפל בסתימות ביוב ולנקות תעלות ניקוז כדי למנוע מקומות מסתור לחים שמושכים את התיקנים. כמו כן, הרחקת קרטונים נגועים או ישנים מהבית היא פעולה חשובה, שכן קרטונים אלו יכולים להוות מקלט לתיקנים ולהביאם לתוך הבית. שילוב של אמצעים אלו יאפשר להתמודד בצורה יעילה עם בעיית התיקנים האמריקאים בצורה טבעית ובטוחה.

האם ישנם שיטות טבעיות להרחקת התיקן האמריקאי?

ישנן שיטות טבעיות להרחקת התיקן האמריקאי, אם כי יעילותן מוטלת בספק. יש הטוענים כי שמנים אתריים כמו שמן נענע, לבנדר ועץ התה יכולים להרתיע תיקנים. שימוש בחומץ לבן לניקוי משטחים עשוי לעזור, אך לא מהווה פתרון מוחלט. לרוב, שיטות אלו אינן מספיקות לבדן וייתכן שיהיה צורך באמצעים נוספים או מקצועיים יותר.

שיטות יישום להדברת התיקן האמריקאי

ישנן מספר שיטות יישום שמדבירים מקצועיים משתמשים בהן להדברת תיקן אמריקאי, אשר מבטיחות תוצאות יעילות ומקיפות.

 • ריסוס כימי:
  שימוש בחומרי הדברה כימיים בריסוס הוא אחת השיטות הנפוצות ביותר.
 • פיתיונות ג’ל:
  שימוש בפיתיונות ג’ל הוא שיטה נוספת ויעילה. הפיתיונות מכילים חומר רעיל שמושך את התיקנים. כאשר הם אוכלים מהפיתיון, הם נפגעים ומתים, ובכך מצמצמים את אוכלוסיית התיקנים.
 • מלכודות דבק:
  מלכודות דבק מכילות חומר שמושך את התיקנים, וכשהם נכנסים למלכודת, הם נדבקים אליה ולא יכולים לברוח. זוהי שיטה יעילה לניטור והפחתת מספר התיקנים בסביבה.

אילו חומרי הדברה נפוצים לשימוש להדברת תיקן אמריקאי

קבוצת החומרים הנפוצה ביותר להדברת תיקן אמריקאי היא קבוצת הפירתרואידים. אלו חומרי הדברה סינתטיים הפועלים על מערכת העצבים של החרק ויעילים במיוחד להדברת תיקנים, כולל התיקן האמריקאי. לקבוצת החומרים הזו מספר תצורות שונות של פירתרואידים משמשות להדברת תיקנים, כל אחת עם יתרונותיה הייחודיים. תצורה מיקרוקפסולרית מאפשרת שחרור איטי ומבוקר של החומר הפעיל, מה שמבטיח אפקט הדברה ממושך יותר. אבקות מכילות את החומר הפעיל וניתן לפזר אותן במקומות אסטרטגיים כמו סדקים ופתחים בהם נוטים התיקנים להסתתר. נוזלים לריסוס מאפשרים ריסוס קל במטבחים, חדרי אמבטיה ואזורים נגועים אחרים. פיתיונות ג’ל מכילים חומרי פירתרואידים משולבים עם פיתיון שמושך את התיקנים ממקומות המסתור. דלתמטרין, ציפרמטרין, ביפתרין, הידרמוניל ואינדוקסקרב הם דוגמאות לחומרים המשמשים בתצורות אלו.

אחריות על הדברת התיקן האמריקאי

אנו בחברת “החרק שנמחק” מתחייבים לתת אחריות על הדברת התיקן האמריקאי עד לסוף העונה שבה בוצע הריסוס. כדי להבטיח שהאפקט של ההדברה יישמר לאורך זמן, חשוב להקפיד על ההנחיות שניתנו על ידי המדביר. במידה ונמצאו תיקנים חיים במהלך תקופת האחריות ויש צורך בטיפול חוזר, אנו מתחייבים להגיע ולטפל בבעיה, בהתאם לתנאי האחריות והנחיות המדביר.

מה המחיר להדברת תיקן אמריקאי?

יש לציין כי המחירים עשויים להשתנות בהתאם לגודל השטח, רמת הנגיעות והגישה לאזורים הנגועים. מומלץ לקבל הצעת מחיר ספציפית עבור המקרה הספציפי.

כמות החדריםמחיר הדברת תיקן אמריקאי
דירה 3 חדרים250-350 ₪
דירה 4 חדרים350-450 ₪
דירה 5 חדרים450-550 ₪
תוספת מחיר עבור כל חדר נוסף50 ₪ לחדר
המחיר יכול להשתנות בהתאם לכמות שוחות הביובים שנדרש לרסס.

מה המחיר כולל

 • ניטור מקדים לאיתור נגיעות ונתיבי התפשטות
 • ריסוס במידת הצורך.
 • המלצות עתידיות למניעה.

האם כדאי לנסות להדביר לבד?

לא מומלץ לנסות להדביר תיקן אמריקאי בעצמכם, ויש להיעזר בחברת הדברה מקצועית מהסיבות הבאות:

 1. סיכון בריאותי – חומרי ההדברה עלולים להיות רעילים ומסוכנים אם לא משתמשים בהם כראוי. חשיפה אליהם עלולה לגרום לנזקי בריאות.
 2. חוסר יעילות – יתכן ולא תצליחו לאתר ולטפל בכל הנגיעות והמוקדים של התיקנים. התיקנים עשויים להסתתר בחריצים וחלקים לא נגישים בבית.
 3. התפשטות המזיק – טיפול חלקי עלול לגרום להתפשטות התיקנים לאזורים נוספים בבית ולהחמרת הבעיה.
 4. עמידות לחומרי הדברה – שימוש לא נכון בחומרי ההדברה עלול לגרום להתפתחות עמידות של התיקנים לחומרים אלו.
 5. נזק לרכוש – שימוש לא מקצועי בחומרי הדברה עלול לגרום נזקים לריהוט, חפצים וחלקי הבית.

חברות הדברה מקצועיות משתמשות בחומרים יעילים, בטוחים יותר ובשיטות ייעודיות להדברת תיקנים. ההשקעה בשירותיהן תחסוך לך כסף וטרחה בטווח הארוך.

למה אתם מחכים פנו אלינו!

החרק שנמחק מתחייבת להשתמש אך ורק בחומרים איכותיים ומאושרים לשימוש על ידי המשרד להגנת הסביבה. מעבר לכך אנו מחוייבים לספק עבודה איכותית ובטיחותית בסטנדרט הגבוה ביותר, כדי להבטיח לכם בית נקי מתיקנים ללא סיכון לבריאותכם ולסביבה. אל תחכו עד שהבעיה תחמיר – פנו אלינו היום להדברה מקצועית ובטוחה, ותיהנו משירות אמין ומקצועי עם תוצאות מוכחות. צרו קשר עכשיו לקבלת ייעוץ והצעת מחיר ללא התחייבות!

בר אסולין - מ.ר 3603
בר אסולין - מ.ר 3603
שמי בר אסולין, מדביר מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה (מספר רישיון 3603). עם ניסיון רב בתחום ההדברה, חקרתי ופיתחתי שיטות הדברה משולבות ויעילות המתמקדות בהגנה על הסביבה ובטיחותכם. החזון שלי הוא להבטיח סביבה נקייה ממזיקים באמצעות שירות מקצועי ואיכותי, תוך שימוש בחומרים האיכותיים והבטוחים ביותר בשוק.
בר אסולין - מ.ר 3603
בר אסולין - מ.ר 3603
שמי בר אסולין, מדביר מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה (מספר רישיון 3603). עם ניסיון רב בתחום ההדברה, חקרתי ופיתחתי שיטות הדברה משולבות ויעילות המתמקדות בהגנה על הסביבה ובטיחותכם. החזון שלי הוא להבטיח סביבה נקייה ממזיקים באמצעות שירות מקצועי ואיכותי, תוך שימוש בחומרים האיכותיים והבטוחים ביותר בשוק.
מה שהיה לנו עד עכשיו

אולי יעניין אותכם גם

לייעוץ ראשוני התקשרו
053-5338699
או השאירו פרטים