הדברת נמלים

נמאס לכם מהנמלים שפלשו לביתכם? המאמר שלנו יסביר כיצד לזהות נגיעות נמלים, אילו פעולות מניעה תוכלו לבצע, מאיפה הן מגיעות ומהם דרכי הטיפול היעילים ביותר להדברתן.

נמאס לכם מהנמלים בבית?

נמאס לכם מהנמלים שמסתובבות בבית, חודרות לארונות המטבח ומפריעות לשגרת היום-יום שלכם? אתם לא לבד. נמלים הן אחד המזיקים הנפוצים ביותר בבתים ובחצרות, והן יכולות להוות מטרד אמיתי. אך אל דאגה – אנחנו כאן כדי לעזור! במאמר זה נסביר כיצד לזהות את הנמלים, כיצד למנוע את הגעתן ומהן דרכי הטיפול היעילות ביותר להדברתן. חברת “החרק שנמחק” מתמחה בהדברת נמלים ומזיקים אחרים, ואנחנו נשמח לעמוד לרשותכם כדי לשמור על בית נקי ובטוח.

הדברת נמלים

איך לזהות את הנמלים?

חפשו שבילי נמלים

נמלים נעות בשבילים מסודרים, בדרך כלל מאזורי מזון אל הקן. חפשו שורות נמלים.

אתרו את הקן של הנמלים

קינים של נמלים נמצאים בדרך כלל באדמה, בסדקים בקירות או מתחת למשטחים חיצוניים.

מצאו את הכנפיים שלהן

נמלים רבות משילות את כנפיהן לאחר ההזדווגות. מציאת כנפיים קטנות ולא ישרות יכולה להעיד על נוכחותן.

לא בטוחים מה איזה חרק מציק לכם בבית?

שלחו לנו תמונה בוואטסאפ של המזיק ונזהה לכם אותו ללא עלות!

מה מאפיין את הנמלים?

תכונותיהן של הנמלים

נמלים הן חרקים חברתיים בעלי מאפיינים ייחודיים ההופכים אותן לאחד מהמזיקים הנפוצים ביותר בבתים ובחצרות. הן חיות בקינים מורכבים המנוהלים בצורה היררכית, הכוללים מלכה, פועלות וזכרים, כאשר לכל קבוצה תפקיד ייחודי בקן. הנמלים מתקשרות באמצעות פרומונים – חומרים כימיים שהן מפרישות לצורך איתור מזון, סימון שבילים ואזהרת הסכנות. הן ידועות ביכולתן לשאת משאות הגדולים ממשקל גופן, מה שמאפשר להן להסתגל לסביבות שונות. קיימים מאות מינים של נמלים, בעלי צבע וגודל ייחודי, המאפשרים להן לשרוד ולהתפתח במגוון רחב של סביבות – מאזורי טרופיים לחים ועד למדבריות צחיחים. תכונות אלו ועוד הופכות את הנמלים למזיקים עמידים וקשים להדברה, אך עם הידע הנכון והאמצעים המתאימים ניתן להתמודד איתן בצורה יעילה.

גלגול חייה של הנמלה

נמלים עוברות תהליך התפתחות המכונה “גלגול מלא”, הכולל ארבעה שלבים עיקריים: ביצה, זחל, גולם ובוגר. תחילת חיי הנמלה היא כביצה זעירה המוטלת על ידי המלכה בקן. לאחר מספר ימים, הביצה בוקעת ומתפתחת לזחל. הזחלים ניזונים מהמזון שמספקות להם הנמלים הפועלות וגדלים במהירות. בשלב הבא, הזחל מתכנס בתוך גולם, שבו מתרחשת המטמורפוזה – תהליך שינוי מקיף שבו הזחל מתפתח לנמלה בוגרת. לאחר סיום שלב הגולם, הנמלה הבוגרת מגיחה ומצטרפת לתפקידי הקן השונים בהתאם למעמדה – מלכה, פועלת או זכר. חלק משמעותי במחזור חייה של הנמלה הוא “מעוף הכלולות”, שבו הנמלים הבוגרות והפוריות עוזבות את הקן במעוף המוני לצורך הזדווגות והקמת קינים חדשים. כל שלב בהתפתחות הנמלה חיוני להישרדות והצלחת הקן, והתהליך כולו נמשך מספר שבועות עד מספר חודשים, בהתאם לסוג הנמלה ולתנאי הסביבה.

מה ההבדל בין נמלים לטרמיטים?

למרות שנמלים וטרמיטים יכולים להיראות דומים במבט ראשון, ישנם הבדלים משמעותיים ביניהם. נמלים וטרמיטים משתייכים לסדרות שונות: הנמלים משתייכות לסדרת הדבוראים ואילו הטרמיטים משתייכים לסדרת הטרמיטים. הנמלים נבדלות בברור באמצעות המבנה הפיזי שלהן, הכולל מותניים צרים המפרידים בין החזה לבטן, ולעתים קרובות מחושים מכופפים. לעומת זאת, לטרמיטים יש גוף יותר אחיד עם מותניים רחבים ומחושים ישרים. בנוסף, כנפי הנמלים הקדמיות ארוכות יותר מהכנפיים האחוריות, בעוד שלטרמיטים יש ארבע כנפיים שוות באורכן. מבחינת התנהגות, נמלים הן חרקים חברתיים החיים בקינים מורכבים ומסודרים, כאשר הטרמיטים חיים במושבות בקיני עץ או בקרקע, ולעתים גורמים לנזק מבני משמעותי על ידי אכילת עץ. תפקיד הנמלים בפירוק חומר אורגני ואיסוף מזון שונה מזה של הטרמיטים, המתמקדים בעיקר בפירוק תאית בעץ מת. הבדלים אלו ואחרים מסייעים להבדיל בין שני החרקים ולזהות את דרכי הטיפול וההדברה המתאימים לכל אחד מהם.

האם נמלים מסוכנות?

נמלים לרוב אינן מסוכנות לבני אדם, אך הן יכולות להוות מטרד משמעותי כאשר הן פולשות לבתים ולחצרות. רוב מיני הנמלים אינם גורמים לנזק בריאותי או מבני, אך ישנם מינים מסוימים, כמו נמלי האש, שעלולות לגרום לעקיצות כואבות ותגובות אלרגיות. נמלי אש, למשל, ידועות בעקיצתן הכואבת שיכולה לגרום לתגובה אלרגית חמורה אצל אנשים רגישים. בנוסף, נמלים מסוגלות לזהם מזון ומשטחים כאשר הן מחפשות מזון, מה שיכול לגרום לבעיות היגייניות. גם נזקים מבניים עלולים להיגרם על ידי מינים מסוימים של נמלים החופרות בתוך עץ ומבנים אחרים, אם כי זה נדיר יחסית. בסך הכל, בעוד שנמלים אינן מהוות סכנה חמורה לרוב האנשים, חשוב לטפל בהן בצורה נכונה כדי למנוע בעיות אפשריות ולשמור על סביבה נקייה ובטוחה.

מאיפה הנמלים מגיעות?

מה גורם לנמלים להגיע?

נמלים נמשכות לבית מסיבות שונות שמוכרות לכולנו מהחיים היומיומיים. למשל, פירורי אוכל שנשארים על השולחן או הרצפה יכולים להפוך למוקד משיכה עבור נמלים, במיוחד אם מדובר במזון מתוק כמו עוגיות או ממתקים. בנוסף, מקומות לחים בבית כמו הכיור במטבח או חדר האמבטיה יכולים למשוך נמלים שמחפשות מים. אפילו דליפה קטנה מהכיור יכולה לספק להן את מה שהן צריכות. גם סדקים קטנים בקירות או פתחים ליד חלונות ודלתות יכולים לשמש כניסה לנמלים המחפשות מקום חמים ומוגן, במיוחד בעונות הקרות. כך למשל, נמלים יכולות להופיע פתאום במטבח אחרי שהשארנו שם פירות פתוחים או בפינות חשוכות בבית שבהן יש מעט לחות.

מה נמלים אוכלות?

נמלים הן אוכלות כל ויכולות להסתגל למגוון רחב של מקורות מזון. הן נמשכות במיוחד למזון מתוק, כמו סוכר, דבש וממתקים, ולכן אפשר למצוא אותן לעיתים קרובות במטבחים בקרבת מקורות מזון מתוק. בנוסף, נמלים אוהבות מזון שומני וחלבוני, כמו בשר, גבינות ופסולת מזון. הן גם נמשכות לפירות ולירקות בשלים שיכולים לספק להן את הסוכרים והמים שהן צריכות. הנמלים ניזונות גם מחומרים אורגניים אחרים, כמו פסולת צמחים וחרקים מתים, שמהווים עבורן מקור חשוב לחלבונים. בקן הנמלים, הפועלות מביאות את המזון למלכה ולזחלים, מה שמבטיח את הישרדות והתפתחות הקן.

איפה הנמלים נמצאות?

נמלים יכולות לחדור לבית ולחצר ממספר מקורות. בחצר, הן לרוב מתחילות את מסען מקנים שנמצאים באדמה, מתחת לאבנים, ובקרבת צמחים או עצים. הן משתמשות בשבילים טבעיים כדי לחפש מזון ומים, ולעיתים קרובות נכנסות דרך סדקים בקירות, פתחים ליד חלונות ודלתות או דרך תעלות וכבלים. בתוך הבית, נמלים עשויות להופיע במטבח, במיוחד סביב מקורות מזון פתוחים כמו סוכר, דבש, פירות ובשר. הן גם נמשכות לאזורים לחים כמו הכיור במטבח או חדר האמבטיה, שם יש להן גישה למים. סדקים בקירות, פתחים קטנים ליד חלונות ודלתות, וצינורות לא אטומים היטב משמשים כנתיבי גישה לנמלים לתוך הבית. גם פסולת מזון או שאריות שנשארות על השיש או הרצפה יכולות להוות מוקד משיכה לנמלים המחפשות מזון.

באילו מקומות אפשר למצוא את הנמלים?

נמלים נמצאות במגוון רחב של מקומות הן בתוך הבית והן בחצר. בתוך הבית, הן נוטות להופיע בעיקר במטבח, שם יש להן גישה למקורות מזון כמו סוכר, דבש, פירות ופסולת מזון שנשארה על השיש או הרצפה. בנוסף, הנמלים אוהבות אזורים לחים כמו הכיור במטבח ובחדר האמבטיה, שם יש להן גישה למים. הן יכולות גם להופיע בסדקים בקירות, מסביב לחלונות וליד דלתות, דרך פתחים קטנים וצינורות. בחצר, נמלים מקימות קינים באדמה, מתחת לאבנים, בקרבת צמחים ועצים, ובתוך ערימות עלים ופסולת צמחים. הן יכולות לנוע על פני שטח רחב בחיפוש אחר מזון ומים, ולעיתים קרובות ייכנסו לבית דרך סדקים ופתחים אחרים. בנוסף, הן עשויות להופיע מסביב לקומפוסטרים, פחי אשפה ואזורי אחסון של מזון לחיות מחמד. נמלים רבות מוצאות מקלט במקומות מוגנים ולחים, כמו מתחת לכלי גינה או בתוך עציצים.

כך תמנעו מהנמלים להגיע

בדקו את העציצים שאתם מכניסים יכול להיות בהם נמלים

תקנו עציצים רק במשתלות מאושרות

תקנו עציצים רק במשתלות עם תו ירוק מהמשרד להגנת הסביבה. בדקו כל אדמה שמכניסים לבית עם במבה או פתיון אחר מתוק כדי לוודא שאין בה נמלים.

אטמו סדקים למניעת נמלים

איטום סדקים ופתחים

בדקו את הבית לאיתור סדקים ופתחים בקירות, ברצפות ובקרבת חלונות ודלתות. אטמו את הסדקים בעזרת חומרי איטום מתאימים כדי למנוע כניסת נמלים.

אחסנו בכלים אטומים למניעת נמלים

אחסון מזון בכלים אטומים

אחסנו מזון בכלים אטומים כדי למנוע מנמלים גישה למקורות מזון. סגרו היטב שקיות מזון, קופסאות ואחסנו פירות וירקות במקרר או בכלים אטומים.

ניטור וטיפול בנמלים באמצעות מלכודות דבק ופיתיונות מתוקים

כחלק מהליך הדברת הנמלים יש לבצע ניטור באמצעות שימוש במלכודות דבק ופיתיונות מתוקים כמו במבה. פזרו את המלכודות באזורים בהם זיהיתם פעילות נמלים, והשתמשו בפיתיון מתוק שימשוך את הנמלים למלכודת. הנמלים יידבקו למלכודת הדבק וכך תוכלו לעקוב אחר תנועתן ולהפחית את מספרן. שיטה זו מאפשרת זיהוי מוקדם של הבעיה וטיפול בה בצורה ממוקדת, מבלי להשתמש בחומרים כימיים מזיקים. בנוסף, הניטור הרציף באמצעות מלכודות הדבק עוזר להבחין אם נפתרה הבעיה לאחר הטיפול הראשוני.

שיטות טבעיות להרחקת נמלים

 1. חומץ לבן: ריסוס תמיסת חומץ ומים (חצי-חצי) במקומות שבהם יש נמלים מרתיע אותן בשל הריח החזק.
 2. שמנים אתריים: שימוש בשמנים כמו נענע, לימון ועץ התה. ערבבו כמה טיפות במים ורססו באזורים נגועים.
 3. קינמון: פיזור אבקת קינמון או הנחת מקלות קינמון באזורים מועדים מרתיע נמלים בשל הריח החזק.
 4. קמח תירס: פיזור קמח תירס במקומות המועדים גורם לנמלים לקחת אותו לקן, וזה גורם למותן לאחר בליעה.

עם זאת, יש לציין שיעילותן של שיטות טבעיות אלו מוטלת בספק ואינן מספקות טיפול מלא בנמלים.

איך מדבירים את הנמלים?

בטיפול הראשון להדברת נמלים נבצע ריסוס מקיף בתוך הבית ובחצר, יחד עם פיזור פתיונות ג’ל במקומות אסטרטגיים בתוך הבית. הפתיונות מכילים רעל שהנמלים נמשכות אליו ונושאות אותו לקן, במטרה לחסל את המלכה והאוכלוסייה בקן. מחוץ לבית נפזר פתיונות גרגרים לאחר ניטור השבילים של הנמלים, כדי לוודא שהן יגיעו לפיתיון ויקחו אותו לקן.

ייתכן שיהיה צורך לבצע טיפול משלים עם פתיונות בלבד, שכן הריסוס עלול להרוג את הנמלים בדרך לקן לפני שהן מספיקות להעביר את הפיתיון המורעל. מטרתו של הריסוס היא לספק הגנה היקפית ולמנוע חדירת נמלים נוספות לבית, בעוד הפתיונות פועלים בצורה ממוקדת לחיסול האוכלוסייה בקן. השילוב של ריסוס ופתיונות מבטיח טיפול יעיל ומקיף נגד נמלים.

הדברת נמלים בעדן החלון

שיטות היישום להדברת נמלים

 • ריסוס: ריסוס הוא אחת השיטות הנפוצות להדברת נמלים. בשיטה זו מרססים חומרי הדברה ישירות על השבילים ועל מקומות המסתור של הנמלים. הריסוס מספק הגנה מיידית ומונע כניסת נמלים נוספות לתוך הבית. הוא יעיל במיוחד ליצירת מחסום סביב הבית ובפינות בהן נראות נמלים. המטרה היא להרוג את הנמלים במגע וליצור אזור הגנה המונע כניסת נמלים נוספות.
 • פתיונות ג’ל: פתיונות ג’ל הם שיטה נוספת להדברת נמלים, המשלבת משיכה ורעל. את הג’ל מניחים במקומות אסטרטגיים שבהם הנמלים פעילות. הנמלים נמשכות לג’ל ולוקחות אותו לקן, שם הרעל מתפזר והורג את המלכה ואת שאר האוכלוסייה. פתיונות ג’ל יעילים מאוד כיוון שהם ממוקדים ומטפלים בבעיה מהשורש, בקן עצמו. הג’ל פועל בהדרגה ומבטיח טיפול יסודי וארוך טווח.
 • פתיונות גרנולר (גרגירים): פתיונות גרנולר הם גרגירי פיתיון המכילים רעל, והם נפוצים לשימוש מחוץ לבית. את הגרגירים מפזרים לאורך השבילים והאזורים שבהם הנמלים נראות פעילים. הנמלים אוספות את הגרגירים ולוקחות אותם לקן, מה שמבטיח שהרעל יגיע למלכה ולשאר הנמלים בקן. שיטה זו מאפשרת כיסוי רחב ויעילה במיוחד כאשר יש צורך בטיפול בשטחים פתוחים גדולים כמו חצרות וגינות.

איך להכין את הבית להדברת נמלים

כדי שההדברה תהיה יעילה ובטוחה, הנה כמה צעדים שצריך לבצע להכנת הבית:

 • כיבוי מערכות השקיה: יש לכבות את מערכות ההשקיה יומיים לפני הטיפול ויומיים לאחר הטיפול. זה ימנע מהחומרי ההדברה להישטף ויאפשר להם לפעול בצורה מיטבית.
 • פינוי אזורים ליד הפנלים: פנו את האזורים הסמוכים לפנלים מכל חפץ או ריהוט. זה מאפשר למדביר גישה נוחה למקומות המסתור של הנמלים.
 • פינוי ארונות המטבח: רוקנו את ארונות המטבח כדי לאפשר הדברה יסודית במקומות שבהם הנמלים נוטות להסתתר ולהשיג מזון.
 • הרחקת חפצים מעדני החלון והרצפה: הסירו חפצים מעדני החלון ומהרצפה כדי לאפשר גישה מלאה למקומות המועדים לנמלים.
 • שמירה על רצפה ריקה: ודאו שהרצפה נקייה מחפצים כמו צעצועים, נעליים וכלי אוכל, כדי להבטיח שהמדביר יוכל לעבוד ביעילות ולכסות את כל האזורים הדרושים.

המדביר ישלח הנחיות מסודרות לפני הטיפול, ויש לפעול לפיהן כדי להבטיח שההדברה תהיה יעילה ובטוחה.

הדברה בבית

מה קורה לאחר ההדברה?

לאחר ההדברה, חשוב לבדוק אם הבעיה נפתרה או אם יש צורך בטיפול משלים נוסף. כשבועיים לאחר ההדברה, מומלץ לבדוק אם הנמלים נעלמו על ידי שימוש בפיתיון מתוק כמו במבה או חמאת בוטנים במקומות שבהם היו נמלים בעבר. אם עדיין יש פעילות נמלים, ייתכן שיהיה צורך בטיפול משלים נוסף, אשר עלותו תהיה מוזלת. המשך מעקב אחר ההנחיות שניתנו ושמירה על ניקיון יסייעו למנוע חזרת הנמלים ולוודא פתרון מלא לבעיה. אם יש לכם שאלות נוספות או שאתם זקוקים לטיפול נוסף, אל תהססו לפנות אלינו – אנחנו כאן כדי להבטיח שהבעיה תיפתר בצורה מלאה ויעילה.

האם יש אחריות על הדברת נמלים?

כן, יש אחריות על הדברת נמלים לשלושה חודשים או עד סוף העונה (הארוך מביניהם). בטיפול יעיל ומקיף ניתן לראות תוצאות שמחזיקות אפילו שנתיים. עם זאת, אי אפשר לחזות חזרתם של הנמלים כי הן יכולות לחדור משכנים או מהשטח הפתוח. לכן האחריות היא לשלושה חודשים, אך אם שומרים על ההנחיות שניתנו בזמן ההדברה, ייתכן והטיפול יחזיק זמן רב יותר. האחריות מותנית בהימצאות נמלים חיות בתוך הבית, ולפעמים יש צורך בטיפולים נוספים כדי למגר את המפגע. הטיפולים הנוספים שיידרשו בתקופת האחריות יהיו מוזלים ב-30% עד 50% מעלות הטיפול הראשון, בהתאם לרמת הנגיעות וסוג הנמלה, כדי לכסות הוצאות וזמן הגעה.

הדברת נמלים בעזרת פתיונות

האם כדאי לנסות להדביר נמלים לבד?

אפשר לנסות להדביר נמלים לבד, אך זה לא מומלץ. שימוש בריסוס ביתי במקומות הלא נכונים עלול למנוע מהנמלים להגיע לפתיונות שתפזרו להם, וכך להפחית מיעילות הטיפול. ניתן לנסות לטפל בנמלים רק עם פתיונות, אך זה לא תמיד יעיל כמו טיפול מקצועי. על מנת להבטיח הדברה מוצלחת ולמנוע חזרה של הנמלים, מומלץ לפנות למומחים בהדברה שיבצעו את העבודה בצורה מקצועית ויסודית, תוך שימוש בשיטות ובחומרים המתאימים ביותר.

הדברת נמלים מחיר

שירותטווח מחירים (ש”ח)
הדברת נמלים בדירת 3 חדרים300 – 450
הדברת נמלים בדירת 5 חדרים עם חצר350 – 650
הדברת נמלים במרפסת ומטבח320 – 370
הדברת נמלים בחצר או גינה350 – 550
הדברת נמלי אש500 – 800
טיפול נוסף משלים200 – 300
העלויות לשירות הדברת נמלים
 • המחירים יכולים להשתנות בהתאם לגודל השטח המודבר ומידת הנגיעות.
 • טיפול נוסף משלים עשוי להידרש אם הנמלים לא הושמדו לחלוטין בטיפול הראשון.

למה לבחור בהחרק שנמחק להדברת נמלים?

האם הנמלים פולשות לביתכם ומטרידות אתכם בשגרה היומית? בהחרק שנמחק תיהנו משירות מקצועי ואמין שיבטיח בית נקי מנמלים. אנו מציעים אחריות על העבודה שלנו, כך שתוכלו להיות רגועים ובטוחים שהבעיה תיפתר. הצטרפו לרבים שבחרו בנו ותיהנו מסביבה נקייה ובטוחה, עם שקט נפשי וידיעה שהנמלים לא יחזרו להטריד אתכם. אל תחכו צרו קשר עוד היום לקבלת ייעוץ והצעת מחיר מותאמת אישית, ותנו לנו לדאוג להדברת הנמלים בביתכם!

בר אסולין - מ.ר 3603
בר אסולין - מ.ר 3603
שמי בר אסולין, מדביר מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה (מספר רישיון 3603). עם ניסיון רב בתחום ההדברה, חקרתי ופיתחתי שיטות הדברה משולבות ויעילות המתמקדות בהגנה על הסביבה ובטיחותכם. החזון שלי הוא להבטיח סביבה נקייה ממזיקים באמצעות שירות מקצועי ואיכותי, תוך שימוש בחומרים האיכותיים והבטוחים ביותר בשוק.
בר אסולין - מ.ר 3603
בר אסולין - מ.ר 3603
שמי בר אסולין, מדביר מוסמך מטעם המשרד להגנת הסביבה (מספר רישיון 3603). עם ניסיון רב בתחום ההדברה, חקרתי ופיתחתי שיטות הדברה משולבות ויעילות המתמקדות בהגנה על הסביבה ובטיחותכם. החזון שלי הוא להבטיח סביבה נקייה ממזיקים באמצעות שירות מקצועי ואיכותי, תוך שימוש בחומרים האיכותיים והבטוחים ביותר בשוק.
מה שהיה לנו עד עכשיו

אולי יעניין אותכם גם

לייעוץ ראשוני התקשרו
053-5338699
או השאירו פרטים